Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! *** Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! *** Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! ***

Gmina Rybno: Zapraszamy na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa!

Rozpoczęły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, jak co roku Welski Park Krajobrazowy przyłącza się organizując wyjście terenowe Wędrownej Grupy Krajoznawczej związane z tematem przewodnim: Polski Splot.

Organizatorzy zapraszają 14 września 2019 r. na godz. 10:00 do Groszek (Gmina Rybno), spotkanie na placu wiejskim przy pamiątkowym głazie.

W czasie wędrówki będzie nam towarzyszyć Marcin Zalewski - etnograf i regionalista. Trasa do przejścia to 8 km (ok. 3 h), prosimy pamiętać o wygodnym obuwiu i odpowiednim ubraniu.

11 lipca 1920 roku w Prusach Wschodnich odbył się plebiscyt, w którym mieszkańcy mieli zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich. Wyniki plebiscytu były dla Polski druzgocącą klęską, jednak w jego wyniku przyłączono do Polski 7 wsi, w tym Groszki, i zmieniono przebieg granicy Prus Wschodnich. W czasie wyjścia terenowego prześledzimy historyczną granicę oraz jej zmiany po plebiscycie, będzie to okazja do dyskusji nad kształtowaniem się państwowości w odradzającej się Polsce i panujących nastrojach w regionie. Jakie oddziaływanie na lokalną społeczność miały znaczące europejskie wydarzenia? Czy zachodzące zmiany miały wpływ na tożsamość narodowościową mieszkańców regionu? Poznajmy lokalny kontekst dużych, historycznych wydarzeń i przyczyny powodzenia plebiscytu akurat w Groszkach.

Źródło: Welski Park Krajobrazowy

Skrybi Studio

Stolmar Rybno

Buty

DB-GEO

Zapełnij Spichlerz