Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! *** Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! *** Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! ***

Truszczyny: W Truszczynach powstało obserwatorium astronomiczne.

W środę, 12 listopada w niewielkich Truszczynach w gminie Rybno odbyło się otwarcie obserwatorium astronomicznego, na które przybyli między innymi – Starosta Działdowski Marian Janicki, radny powiatu Działdowskiego – Tomasz Węgrzynowski, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Rybno.

 

Pomysłodawcą i konstruktorem jest pasjonat astronomii Robert Szaj, szef Fundacji Nicolaus Copernicus i Stowarzysznia Instytut Ekoprussia. W obserwatorium badacze będą odkrywać nowe gwiazdy. Będą tu także prowadzone lekcje poglądowe dla szkół. Ma także służyć każdemu, kto chciałby obserwować niebo. Korzystanie z niego będzie całkowicie darmowe.

Obserwatorium powstało dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a jego koszt to około 70 tysięcy złotych. Docelowo będzie w nim jeden z największych teleskopów w Polsce.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości otwarcia obserwatorium astronomicznego w Truszczynach. Frekwencja naprawdę przekroczyła moje oczekiwania. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego powstania – powiedział Robert Szaj.

Skrybi Studio

Stolmar Rybno

Buty

DB-GEO

Zapełnij Spichlerz