Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! *** Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! *** Witamy na stronie Serwis Informacyjny Syla. Życzymy udanego dnia ! ***

Gmina Rybno: Stolica Grądy!

Od 1 lipca - przez tydzień – Grądy, a konkretnie gospodarstwo agroturystyczne „U Renaty”, były stolicą przyjaźni polsko-niemieckiej. Nie wpadli tu co prawda niemieccy politycy tylko młodzi ludzie z grupy Junior Ranger skupionej wokół NaturparkDromling. Nasi to uczniowie z Zespołu Szkół w Rybnie, na których oko miała Pani dyrektor Ewa Golder. Wszystko to stało się dzięki niespotykanej aktywności dyrektora Krzysztofa Główczyńskiego i jego załogi z Welskiego Parku Krajobrazowego.

Dla tych, którzy nie wiedzą .Welski Park Krajobrazowy obejmuje koryto rzeki Wel, jeziora i tereny, przez które meandruje. Został utworzony w roku 1995, a więc w czasach „podziału Polski” na 49 województw. Rok później w dawnym województwie toruńskim, na terenie gminy Grodziczno, utworzono park o identycznej nazwie. W tamtych latach przyrodnicy za wszelką cenę starli się przywrócić rangę tym terenom zapewniając im większą ochronę ich walorów przyrodniczych i kulturowych. W 1998 roku obydwa parki połączono i „wylądowały” w warmińsko-mazurskiem jako jeden Welski Park Krajobrazowy. W 2000 roku Park dostał budynek po szkole podstawowej w Jeleniu i do dziś tam się gnieździ. Brakuje miejsca bo są ta dwa muzea. Etnograficzne - utworzone w 2001 roku i przyrody, które powstało 1998 roku w Lidzbarku, a potem przeniosło się do Jelenia. Pierwsze nowego tworu administracyjnego to monitoring i dokumentacja zasobów przyrodniczych miejsc szczególnie wartościowych. Powstały więc rezerwaty: Ostrów Tarczyński, Bagno Koziana, Piekiełko oraz Jezioro Neliwa.

Obydwa parki mają dużo wspólnego, tylko że tam dominują łąki ze szczególnym biotopem uznanym jako rezerwat biosfery. Powierzchnia jest o 7 tys. ha większa i tym samym załoga znacznie większa. Kulminacyjnym punktem dla naszej młodzieży podczas pobytu w NaturparkDroemling jest wizyta w Autoland w Wolfsburgu, gdzie produkuje się VW – volksawgeny.

Ale wracając do meritum. Jak przystało na tak ważną wymianę, temat spotkania był bardzo intrygujący, bowiem „Polsko-Niemieckie Spotkania Przyrodnicze Młodzieży” profilowały tematykę zajęć w stronę zagadnień… przyrodniczych. Te edukacyjne – na zawodowym poziomie prowadzili - studenci z kół naukowych: „Pasikonik” i „OIKOS” z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przewodziła im pani Iza.

Było też coś dla ciała. Wizyta w Muzeum Lokalnym w Łąkorzu, odwiedziny w Brodnickim Parku Krajobrazowym i Zakładzie Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej PZW w Gaju-Grzmięcy, spływ kajakowy na odcinku Grabacz – Grądy oraz gra terenowa questing wkoło Jeziora Kiełpińskiego. Jednak niewątpliwie największą atrakcja były nowe przyjaźnie i rodzinna atmosfera w domu Renaty.

Za rok jedziemy do Niemiec.

Autor: szyderca

Skrybi Studio

Stolmar Rybno

Buty

DB-GEO

Zapełnij Spichlerz